Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 30 stycznia o godz. 17:00 na wernisaż wystawy Liwii Kolińskiej, uzdolnionej młodej chojnickiej artystki, stypendystki burmistrza Chojnic w dziedzinie kultury.
Liwia ma 13 lat. Od wczesnego dzieciństwa zmaga się z chorobą autoimmunologiczną. To jednak nie jedyny problem zdrowotny. Ma też choroby współistniejące. Przeszła już kilka zabiegów i jest pod stałą opieką wielu lekarzy - specjalistów w całej Polsce. Mimo powaznych problemów ze zdrowiem Liwia systematycznie kultywuje swoją pasję jaką jest rysunek i malarstwo.
Tak Liwia mówi o swoich zainteresowaniach:
"Od kiedy pamiętam, zawsze interesowałam się rysunkiem. Najpierw były to kolorowanki, a z czasem - przy wsparciu mamy - zaczęłam bardziej interesować się plastyką. Chętnie brałam udział w konkursach, w których wygrywałam różne nagrody. Malarstwo artystyczne jest dla mnie odskocznią od trudów codzienności, pozwala choć trochę ukoić mój ból i zapomnieć na chwilę o znacznych problemach z poruszaniem się.
Od kilku lat jestem również związana z Chojnickim Centrum Kultury. To tu uczęszczam do wspaniałej Pani Elki Jakubowskiej na indywidualne zajęcia artystyczne. To właśnie Ona zainspirowała mnie do zdobywania nowych umiejętności i rozwijania swojej rysunkowej pasji. Dzięki Pani Elce poznaję nowe techniki malarskie, poszerzam swoją wiedzę na temat farb, przyborów, czytam bardzo dużo książek. Inspiruje mnie też życie codzienne.
Każdego dnia jestem rehabilitowana, więc dobrze wiem, co znaczy mieć wsparcie w walce z chorobą. Dlatego chcę dzielić się swoim talentem i w ten sposób pomóc innym potrzebującym. W ubiegłym roku powiedziałam Rodzicom, że chciałabym zdobyć stypendium burmistrza miasta Chojnice, dzięki któremu namaluję obrazy, a potem przekażę je organizacjom z naszego regionu na cele charytatywne.
Rodzice bardzo się wzruszyli. Bez wahania zgodzili się mi pomóc, abym spełniła wszystkie kryteria potrzebne do przyznania stypendium. Wybrałam kilka organizacji, którym przekażę moje obrazy. To między innymi Towarzystwo Przyjaciół Hosipcjum, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chojnicach czy Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Kotom „Kocie łapki”.
Ta wystawa jest dla mnie okazją do wyrażenia wdzięczności za pomoc, jaką każdego dnia otrzymuję. Mimo problemów zdrowotnych, ogromną radość sprawia mi dzielenie się moim talentem. Dzięki temu mogę dać cząstkę siebie innym i widzieć uśmiech na ich twarzach. To mnie uszczęśliwia. - podsumowuje młoda artystka.
Wystawa będzie czynna do 6 lutego w holu ChCK.
Wystawa zorganizowana w ramach stypendium Burmistrza Chojnic dla osób zajmujących się twórczością artystyczną.
Zapraszamy!
