Wystawa "Przestrzenie muzyczne"

W ramach Dni Sztuki 17 września w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy najnowszych prac Janusza Trzebiatowskiego. Wystawa będzie czynna do 9 października.

"Przestrzenie muzyczne to kolejny cykl tematyczny w twórczości Janusza Trzebiatowskiego. Składają się na niego obrazy olejne na płótnie oraz pastele na papierze, które powstały na przestrzeni ostatnich czterech lat. Określona myśl przewodnia oraz wyznaczona cenzura czasu nie oznacza jednak, że w tym okresie artysta skupił się jedynie na realizacji tego cyklu. Janusz Trzebiatowski w swojej twórczości nie pozwala się zagarnąć jednej tematyce, jednej technice, czy nawet jednej dziedzinie sztuki. Swobodnie eksploruje materię sztuki, ciągle odkrywając w niej coś interesującego dla siebie. Wydaje się, że mimo bogatego dorobku, który przecież może kusić przysłowiowym „spoczęciem na laurach”, Janusz Trzebiatowski ciągle znajduje dla siebie nowe wyzwania, nie pozwalając sobie na momenty przestoju. Jeśli pojawiają się takie, to raczej służą jako przerwy kontemplacyjne. Artysta nigdy nie pracuje nad jednym zagadnieniem. W danym okresie może dominować konkretna tematyka (jak na przykład Przestrzeń muzyczna), jednak nawet w czasie pracy nad nią jest otwarty na zboczenie z głównej ścieżki. Stąd też nowy cykl rzeki, który niejako narodził się jako pokłosie poszukiwań przestrzeni muzycznych. Rzeki natomiast zainicjowały serię morze. Cykl przestrzenie muzyczne, różnorodny pod względem wykorzystanej techniki, nie jest także jednorodny formalnie." - Monika Kozioł.

Janusz Trzebiatowski - urodził się w Chojnicach 9.07.1936 roku. Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie żyje i pracuje od 1954 roku. Jego twórczość to głównie malarstwo, rzeźba, plakat, scenografia, architektura wnętrz. W dorobku jest także twórczość poetycka, w tym wydanych 17 tomików wierszy. Członek Association Inetrnationale des Arts Plastiques AIAP, Federation Internationale de La Medaille Fidem, Akadémie et Dévo Uement Francais, Polish Pastel Society of America, członek rzeczywisty Akademii Literatury Polskiej i Słowiańskiej, Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Literatów Polskich i innych. Ma na swoim koncie 246 wystaw indywidualnych w kraju i na świecie, 537 udziałów w wystawach polskich i międzynarodowych. Łącznie 783 wystąpienia artystyczne w 34 krajach na 4 kontynentach. Jego prace znajdują się w 113 muzeach i kolekcjach stałych w kraju i na świecie. Za całokształt twórczości uhonorowany Krzyżem Kawalerskim OOP 1987, Krzyżem Oficerskim OOP 2003, Złotym medalem Akademii Merite et Devourment Francais 2017, medalem Gloria Artis 2016, Złotym Laurem za mistrzostwo w sztuce 2002 i innymi.

Chojnickie Centrum Kultury
Sobota 17 września, godz. 18:15
Wstęp wolny

Przed wernisażem odbędzie się koncert fortepianowy Izabeli Jutrzenka- Trzebiatowskiej. Szczegóły TUTAJ.

Zapraszamy!