Wystawa medali poświęcona Janowi III Sobieskiemu

Do końca października w Chojnickim Centrum Kultury można oglądać wystawę eksponatów ze zbiorów Bogdana Kuffla, która poświęcona jest jednemu z naznamienitszych królów Polski.

Sobieski był jednym z najwybitniejszych elekcyjnych władców Polski, człowiekiem wszechstronnie wykształconym, wybitnym wodzem i politykiem. Najbardziej znane są jego czyny wojenne, gdy pod Chocimiem i Wiedniem wsławiał się jako utalentowany i skuteczny dowódca. 12 września 1863 roku uderzył na armię wielkiego wezyra Kara Mustafy tuż pod Wiedniem. Odniósł tam spektakularne zwycięstwo, całkowicie rozbijając tureckie wojska.

Jan Sobieski był także wybitnym mecenasem sztuki, zaś jego pałac w Wilanowie należy do najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Przez całe życie pisał listy do ukochanej żony Marysieńki. Listy te są jednym z najwspanialszych osiągnięć polskiej epistolografii. Swoje miejsce ma również w Chojnicach. W celu upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 250. rocznicę wiktorii wiedeńskiej w 1933 roku wzniesiono kamienny obelisk z medalionem popiersia króla Jana Sobieskiego w zbroi, który obecnie znajduje się w Lasku Miejskim. Perełką wystawy jest medal autorstwa tworzącego na emigracji w USA, artysty Leona S. Kaweckiego, grafika i medaliera urodzonego w Chojnicach w 1921 roku.

Wystawa znajduje się w holu ChCK i można ją oglądać do końca października w godzinach funkcjonowania placówki.

Zapraszamy!

Wydarzenia

Dni Chojnic 2024

28.06.2024 - 30.06.2024