Wystawa malarstwa Waldemara J. Marszałka

Muzeum Janusza Trzebiatowskiego i Chojnickie Centrum Kultury zapraszają na wystawę Waldemara J. Marszałka pt. "Wariacje na temat...". Finisaż wystawy oraz spotkanie z autorem odbędzie się 9 września o godz. 18:30.

Waldemar J. Marszałek - ur. 16. 02. 1960 r. w Dobrzycy na Środkowym Pomorzu. Studia: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 r. Od razu po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw, jako asystent, obecnie profesor zwyczajny. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od 1994 r. uprawia przede wszystkim malarstwo i rysunek. Od roku 2004 rozpoczął prace nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na swym koncie przeszło sześćdziesiąt wystaw indywidualnych i udział w ponad trzystu ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

"Wiele osób twierdzi, że temat w sztuce jest rzeczą wtórną, drugorzędną, nieistotną. Niezupełnie to słuszne, gdyż niejeden abstrakcjonista przyzna, że jego niebieski kwadrat z czerwoną plamą miał za punkt wyjścia zachód słońca. Źródłem sztuki, nawet najbardziej fantastycznej, zawsze jest postrzeganie świata. W iluzyjnym malarstwie Waldemara Marszałka króluje kobieta, wokół której dzieje się wszystko. To one w wystylizowanych formach, w delikatnych strojach, półnagie czy nagie wyznaczają kierunek narracji i napięcia kompozycyjne, wnoszą atmosferę uczuciowości i zmysłowości, ulotnej tęsknoty i pożądania, uwielbienia i erotyki, czyli to wszystko, co perfekcyjny warsztat malarza wzbogaca o pierwiastek poezji. Fascynację kobiecością, wręcz apoteozę kobiety, artysta podkreśla, mówiąc że "wszystko, co z kobietą związane, jest inspirujące, fascynujące. Ciało kobiety to nie tylko wspaniały temat, ale i cudowna forma, rysunek, koloryt, przestrzeń.... Świat jest zbudowany przez kobiety, są wojny przez kobiety, mężczyźni istnieją dla kobiet i odwrotnie. Relacja mężczyzna kobieta i wszystko, co z tym związane, a więc miłość, natchnienie, tęsknota, pożądanie to bardzo częsta tematyka moich obrazów". Oczywiście, nie jest to wyłączna tematyka jego obrazów, ale poprzestańmy tu na tym dominującym wątku piękna, pozwalającym choćby na chwilę oderwać się od dominującej brutalności świata. Bo właśnie malarstwo Waldemara Marszałka, co artysta także sam przyznaje, jest w pewnym sensie ucieczką od świata, który nas otacza, świata wojny, gwałtu, masakry i szpetoty. Jego sztuka proponuje nam tę chwilę wytchnienia i pięknych wzruszeń."

Katarzyna Napiórkowska (https://tylkosztuka.pl/artysta/waldemar-marszalek)

Wystawa czynna od 20 sierpnia do 9 września 2019 w sali wystawowej Chojnickiego Centrum Kultury. Finisaż wystawy oraz spotkanie z Waldemarem J. Marszałkiem 9 września o godz. 18:30.

Organizatorzy:
Muzeum Janusza Trzebiatowskiego
Chojnickie Centrum Kultury

Serdecznie zapraszamy!