Wystawa malarstwa "Normandia. Zdarzenia"

Urząd Miejski w Chojnicach i Chojnickie Centrum Kultury zapraszają 29 czerwca o godz. 17:00 na wernisaż wystawy artysty plastyka Kazimierza Lemańczyka.

"Od końca czerwca do początku sierpnia 2018 roku miałem możliwość przebywać w Normandii, z którą jestem związany od ponad trzydziestu lat – w latach 80. i 90. byłem tam ośmiokrotnie, dzięki wyjazdom z Chojnickim Towarzystwem Polsko-Francuskim, i bardzo zżyłem się z tym regionem Francji. Mój powrót tam po latach był związany z realizacją na miejscu kilku wystaw, zorganizowanych dzięki staraniom Towarzystwa Bayeux–Chojnice z Bayeux: „Normandia” – wystawy fotografii mojej córki Martyny M. Lemańczyk oraz mojego malarstwa w Centre Culturel Leopold Sédar Senghor w miejscowości Port-en-Bessin-Huppain, w terminie od 29 czerwca do 27 lipca 2018 roku, jak również dwóch wystaw, prezentowanych w kaplicy muzeum Tapisserie de Bayeux: mojej wystawy malarstwa pt. „Konie” oraz wystawy fotografii Martyny pt. „Almost There”; ekspozycja w Bayeux trwała od 30 czerwca do 27 lipca 2018 roku.

Zapewniona przez stronę francuską ponadmiesięczna gościna w Bayeux, na czas trwania ekspozycji, pomyślana została jako pobyt studyjny, plener artystyczny. Pobyt w tym pięknym i inspirującym mieście oraz wyprawy po jego okolicach były wspaniałą okazją do pracy. Podczas kilkunastu sesji plenerowych powstało mnóstwo szkiców, rysunków oraz kilkanaście prac, w większości wykonanych w technice akwareli, którą to technikę (uprawianą przez całą moją ponadczterdziestopięcioletnią działalność twórczą) uważam za szczególnie predestynowaną do intensywnej pracy w terenie.

Wystawa „Normandia. Zdarzenia” gromadzi prace powstałe zarówno podczas mojego pobytu w Normandii od 27 czerwca do 3 sierpnia 2018 roku, jak i obrazy zrealizowane później w Polsce jako efekt inspiracji tym wszystkim, co zostało we mnie po tej podróży. Prace plenerowe powstały, m.in. w czasie sesji na ulicach Bayeux, w miejscowościach Arromanches-les-Bains, Asnelles, w portach Grandcamp-Maisy, Honfleur, Saint-Vaast-la-Hougue, Barfleur oraz moim ulubionym Port-en-Bessin-Huppain.

Praca w miejscach, w których przebywa nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów dziennie, jest szczególnym wyzwaniem, ale i ciekawym doświadczeniem, ponieważ przechodnie nie pozostają obojętni na artystę, który maluje na ulicy: obserwują, komentują, zagadują, a także fotografują – szacuję, że wykonano kilkaset fotografii mojej osoby w trakcie pracy oraz obiektów, które malowałem. Te interakcje zawsze były bardzo pozytywne i sympatyczne dla obu stron.

Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia tego pobytu studyjnego, którego owoce przedstawia niniejsza wystawa – przede wszystkim inicjatorce i organizatorce tego przedsięwzięcia, przewodniczącej Towarzystwa Bayeux–Chojnice, Therèse Marie" - opowiada autor wystawy Kazimierz Lemańczyk.

KAZIMIERZ LEMAŃCZYK (1953), artysta plastyk. Absolwent grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dyplom obronił w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza w 1978 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł technika sztuk plastycznych w zakresie specjalności techniki graficzne. Dorobek artystyczny Kazimierza Lemańczyka jest zróżnicowany, tak tematycznie, jak i pod względem wykorzystywanych technik i środków: do najczęściej stosowanych przez niego należy akwarela, oprócz klasycznych olejów i akryli, a także pasteli, równie często posługuje się technikami mieszanymi oraz własnymi, uzyskując oryginalne efekty fakturowe, teksturowe i kolorystyczne. Równolegle zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym i poligraficznym oraz edytorstwem.

Ma w dorobku 43 wystawy indywidualne oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Grecja, Bułgaria). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace w krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Watykan, Węgry, Wielka Brytania.

Sala wystawowa Chojnickiego Centrum Kultury
Sobota 29 czerwca 2019 r., godz. 17:00
Wstęp wolny

Wystawa będzie czynna do 15 lipca.

Zapraszamy!