Wystawa malarstwa "Cztery pory roku"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Stanisławy Sierant pt. "Cztery pory roku". Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 lipca o godz. 17:00 w sali wystawowej ChCK.

Stanisława Sierant - artysta plastyk. W 1962 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Studium Reklamy w Warszawie. Od 1968 roku rozpoczęła pracę artystyczną, malując portrety, martwą naturę, czy cykle marynistyczne m.in. "Boskie Morze" oraz kompozycje kwiatowe np. "Cztery pory roku", obrazy poświęcone kobietom, anioły, motywy architektoniczne, sakralne i zdobnicze, stosując przy tym różne techniki - akwarelę, olej, akryl, pastel, które łączy z kolażem. W różnorodnej tematyce obrazów, przenikających płaszczyzny barw utrzymanych w tonacjach ciepłych i chłodnych, jawi się sylwetka Stanisławy Sierant, artystki żyjącej własnymi emocjami i pasją, podążającej swoją drogą twórczą.

Studium natury jest dla artystki niezastąpionym źródłem poznania barw i kształtów. Charakterystyczny styl artystki opiera się na zdecydowanych pociągnięciach pędzla, ale również na rozmywaniu konturów postaci, motywów roślinnych, pejzażowych, co daje efekt tajemniczości i finezji. Niekiedy dynamikę obrazów potęguje wyrazisty kontur, określający plamy barwne, kontrastujących ze sobą błękitów, zieleni, czerwieni i żółci. Obrazy Stanisławy Sierant stanowią dokument zmagań artysty z naturą i jej autorską wizją świata. Wrażliwy odbiorca odnajdzie w nich chwile spokoju, wyciszenia i osobliwości niezmierzonej istoty świata.

Artystka prezentuje swój dorobek twórczy na wystawach indywidualnych, ale także bierze czynny udział w wystawach zbiorowych. Jest bardzo aktywna w swoim środowisku w działaniach artystyczno - organizacyjnych. Warto dodać, że swoje prace wystawiała także we Francji w Instytucie Polskim w Paryżu, w Aulnay sous Bois oraz w muzeum w Conche oraz w Niemczech w muzeum w Uslar i Konstanz.

Za swoją działalność kulturotwórczą otrzymała wiele nagród i wyróżnień, z których wymienić należy Odznaczenie Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polski "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jej prace znajdują się w różnych zbiorach publicznych-muzealnych i bibliotecznych oraz prywatnych - w Polsce i za granicą.

Autorką noty biograficznej jest dr hab. Ewa Miśkiewicz - Żebrowska, Prezes ZPAP Okręg Koszalin - Słupsk.

Wystawa będzie czynna do 11 sierpnia.

Zapraszamy!