Wystawa "Kimono – tradycyjny ubiór japoński"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza od 20 listopada na wystawę tradycyjnych strojów japońskich ze zbiorów Romana Widawskiego.

Japonia - kraj na wskroś nowoczesny, gdzie praca i życie codzienne oparte jest na nowoczesnych technologiach, informatyce i nowinkach technicznych, a jednak widok tradycyjnych strojów (kimon) na ulicy jest na porządku dziennym. Tradycyjne stroje towarzyszą Japończykom podczas wyjątkowych okazji, np. wizyt w świątyni, uroczystości rodzinnych, świąt.

Kimono- dosłownie "rzecz do noszenia" (ubranie), zostało spopularyzowane w drugiej połowie XIX w. Pod nazwą kimono kryje się wiele rodzajów tradycyjnych strojów, takich jak furisode, komon, michiyuki, haori i inne, które będziemy mieli okazję zobaczyć podczas wystawy. Kimono charakteryzuje się bardzo prostym krojem, rozłożone tworzy literę T. Krój wynika z użytych do tego celu pasów materiału o szerokości od 38 do 40 cm. Materiały używane do wykonywania kimon zachwycają swoim wzornictwem, rzadko lub prawie w ogóle niespotykanym w krajach zachodu.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane stroje dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Wystawa będzie czynna od 20 do 28 listopada 2021 r. w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

Wystawę zorganizowano w ramach działalności Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido dofinansowanej przez Burmistrza Miasta Chojnice oraz Starostę Powiatu Chojnickiego.

Zapraszamy!