Wystawa historyczna "Za wolność naszą i waszą"

Z okazji Święta Niepodległości serdecznie zapraszamy na wystawę medali i innych artefaktów pochodzących z kolekcji Bogdana Kuffla, które ukazują złożony proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Listopad obfituje w ważne daty w historii Polski – Święto Niepodległości, a także rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Ciekawostką jest medal z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego autorstwa pochodzącego z Chojnic Leona Stanleya Kaweckiego.

Powstanie Listopadowe było jednym z wydarzeń poprzedzających odzyskanie niepodległości przez Polskę. Nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder – rezydencję Wielkiego Księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. Do powstania doprowadziło łamanie konstytucji nadanej przez Rosjan Królestwu Polskiemu, wprowadzenie cenzury, zakaz zgromadzeń oraz jawnych obrad sejmu.

Nie byłoby 11 listopada 1918 roku bez 6 sierpnia 1914 roku. To wtedy wyruszyła z Krakowa do zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa – zalążek odrodzonego wojska polskiego. "Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza!" - tak zaczynała się żołnierska Kadrówka. Ta pieśń powstała w ciągu kilku godzin, przed południem 6 sierpnia 1914!

11 listopada jest od kilkudziesięciu lat najdonioślejszym świętem państwowym w naszym kraju. Nie zawdzięczamy tego jednemu wydarzeniu czy konkretnej bitwie – był to dłuższy, bardziej złożony proces, a data 11 listopada jest jedynie datą symboliczną, ustanowioną jako Święto Niepodległości w 1937 roku.

Wystawa jest dostępna w holu ChCK do końca roku.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Wydarzenia