Wystawa fotografii "Almost There"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 7 marca 2019 o godz. 18:00 na wernisaż dr Martyny M. Lemańczyk, która zaprezentuje swoje fotografie. Wystawa będzie czynna do końca marca.

Martyna M. Lemańczyk zajmuje się fotografią artystyczną. Uprawia fotografię tradycyjną („analogową”) na czarno-białych materiałach światłoczułych, w formacie średnio- i małoobrazkowym. Pracuje z użyciem wielu różnych aparatów, szczególnie leciwych, kolekcjonerskich oraz lomo. U podstaw jej projektów fotograficznych leży poetyzacja rzeczywistości, komponowanie i kreacja form, a jej zabiegi polegają na poszukiwaniu nietypowego i nieoczywistego piękna formy oraz wyszukiwaniu kontrastów. Są jej bliskie pejzaże urbanistyczne oraz naznaczone obecnością i niekoniecznie „estetyczną” działalnością człowieka, jak i natura: pustkowia, drzewa, kamienie.

Zdjęcia prezentowane w ramach cyklu „Almost There” powstały w latach 2016–2018 w różnych zakątkach Europy, ale i na terenach położonych w okolicach Chojnic, który to pejzaż jest dla autorki niezmiennie jednym z źródeł inspiracji. Lecz miejsca, z których pochodzą fotografie, to rzecz drugorzędna – cykl prezentowany na wystawie podejmuje przede wszystkim kwestie formalne: zagadnienia powtarzalności i kwestii czasoprzestrzennych, ujmowane poprzez pejzaż i przekazane językiem fotografii.

dr Martyna M. Lemańczyk – fotografka oraz tłumaczka literatury z języków czeskiego i francuskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Doktor nauk humanistycznych i badaczka kubizmu literackiego w polskiej, czeskiej i francuskiej wczesnej awangardzie. Studiowała podyplomowo historię sztuki i zajmowała się przygotowaniem kuratorskim wystaw. Urodziła się i wychowała w Chojnicach, wiele lat spędziła w Poznaniu, potem w Paryżu, wiele miesięcy w Pradze, obecnie mieszka w Gdańsku.

Otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Polak–emigrant”, organizowanym przez Senat RP i Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w 2013 r.

Wystawy:
- 2018: „Almost There – wystawa indywidualna, Musée de la Tapisserie de Bayeux, Francja;
- 2018: "Normandie" – wystawa fotografii Martyny M. Lemańczyk i malarstwa Kazimierza Lemańczyka, Centre culturel Léopold Sédar Senghor, Port en Bessin, Francja;
- 2016/2017: "Normandie–Bretagne" – wystawa fotografii Martyny M. Lemańczyk i malarstwa Kazimierza Lemańczyka, w ramach obchodów 30-lecia Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Chojnicach; Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach;
- 2014: "PARIS.fr" – wystawa indywidualna, Centrum Sztuki Collegium ARS w Chojnicach, w ramach XX Dni Kultury Francuskiej;
- 2013/2014: wystawa zbiorowa „Polak–Emigrant”; wyróżnione prace były prezentowane na wystawie pokonkursowej w budynku Senatu RP, na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Muzeum Emigracji w Gdyni, do zbiorów którego zostały włączone.
- Od 2008 r. uczestniczyła też w kilku wystawach zbiorowych, m.in. z grupą fotograficzną Holga.pl w ramach „Galerii Bezdomnej” 2013 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Czwartek 7 marca, godz. 18:00
Sala wystawowa Chojnickiego Centrum Kultury
Wstęp wolny

Wystawa będzie czynna do końca miesiąca w godzinach otwarcia placówki.

Zapraszamy!