Tancerki ChCK na międzynarodowym festiwalu w Bułgarii

Tancerki z Chojnickiego Centrum Kultury spędziły cały tydzień na Międzynarodowym Festiwalu "WYSPA SZTUKI", który odbywał się na pięknej, zabytkowej starówce w Neseberze, w południowym Słonecznym Brzegu.

Czy latem można zakochać się w bułgarskim Neseberze? Tak! Piękne zabytki, czyste ciepłe morze, przepiękne plaże, znakomite zaplecze hotelowe, mnóstwo słońca i szczęśliwych wczasowiczów z całego świata, zdrowa kuchnia pełna warzyw i owoców, do tego festiwal, na którym prezentowali się utalentowani tancerze w cudownej scenerii zabytkowego amfiteatru otoczonego cerkwiami z VIII i XIV wieku. Najstarsza cerkiew w pobliżu pochodziła z IV w n.e. Niektóre zabytki Neseberu mają fundamenty liczące trzy i pół tysiąca lat.

Międzynarodowy Festiwal rozpoczął się 1 lipca spotkaniami organizacyjnymi, 2 lipca odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu w amfiteatrze nad morzem Czarnym. Od 3 do 5 lipca trwały koncerty konkursowe a 6 lipca nastąpiło ogłoszenie wyników.

Magia lipcowego wieczoru sprzyjała koncertom, które rozpoczynały się o godz. 20.00 i kończyły po godzinie 23.00, przy wypełnionym po brzegi amfiteatrze. 3 lipca, przy znakomitym wsparciu turystów z Polski, zatańczył zespół ARABESKA do 13 lat, zespół SIGMA modern oraz solistki. Koncert zamknął zespół MUSIC DANCE (Sigma) Magic Show, który w sposób szczególny podbił serca widzów. 4 lipca prezentowało się trio modernowe. Kolejnego dnia osoby zgromadzone na widowni zachwyciły solistki show dance, acro dance i modern&contemporary do 15 lat i powyżej. Publiczność bardzo gorąco i życzliwie przyjęła polskie tancerki.

Jury najwyżej oceniło prezentacje solo show dance i jazz lyrical w wykonaniu Amelii Pawlak - II miejsce w kategorii wiekowej solo do 15 lat (druga grupa wiekowa), III miejsce do 15 lat otrzymały aż trzy solistki: Lena Barczyńska, Agnieszka Kitowska, Oliwia Jelińska. Zespół Sigma otrzymał IV miejsce w grupach do 15 lat, IV miejsce w solo wytańczyła Jasmina Kloskowska, V miejsce zajęła Jagoda Grudzina w solo do 15 lat.W kategorii wiekowej pierwszej, do 12 lat: III miejsce w solo zdobyła Lena Piskor, zespół Arabeska do 12 lat zajął IV miejsce.

W trzeciej grupie wiekowej, w solo powyżej rocznika 2007: III miejsce otrzymała Kinga Kitowska, IV miejsce Natalia Mosek & IV miejsce Maja Lenz, Trio modernowe zajęło IV miejsce.

Organizatorzy festiwalu dbali o uczestników, codziennie jeździły autokary dla tancerek a Hotel Palazzo okazał się prawdziwym pałacem, z przestronnymi pokojami oraz z widokiem na dwa duże baseny. Niezwykle serdeczną opieką w Bułgarii objęło nas niezawodne biuro podróży z Neseberu. Dziękujemy serdecznie Pani Katyi Rusewej za opiekę nad nami, podczas całego tygodnia pobytu w słonecznej Bułgarii.

Monika Michalewicz

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.

Wydarzenia