Styczeń 2023 u "Bławatków"

Noworoczny czas Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” spędził na licznych występach w Chojnicach i okolicy, promując kulturę i folklor kaszubski.

W styczniowe niedziele 8 i 15 stycznia "Bławatki" tradycyjnie kolędowały dla mieszkańców Chojnic. Dzieci i młodzież wystąpiły podczas mszy świętych w Parafii pw. Św. Królowej Jadwigi na ul. Wiśniowej oraz w Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach. Po koncercie zespół przyjął zaproszenie na słodki poczęstunek przygotowany przez proboszczów Jerzego Sikorę i Tomasza Mońko, ciesząc się swoją obecnością i dzieląc radością z udanego występu.

Wspólne kolędowanie odbyło się również podczas spotkania noworocznego chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które odbyło się 11 stycznia w Szkole Podstawowej nr 7. Gości oraz zespół „Bławatki” przywitał gospodarz wieczoru Prezes ZKP Włodzimierz Łangowski. Wybrzmiały najpiękniejsze tradycyjne kaszubskie kolędy tj. „Witoj, witoj”, „Nad Betlejem”, „Świat przed Tobą klękł” czy „Na kolandze”, dzieci recytowały okolicznościowe wiersze w języku kaszubskim oraz śpiewały kolędy po polsku m.in. ”Był Pastuszek Bosy”, ”Dzisiaj w Betlejem”.

10 stycznia zespół wyruszył do szkół w Ostrowitem i Sławęcinie, aby zaprezentować uczniom i nauczycielom żywe lekcje języka kaszubskiego. Dzieci swoim śpiewem, muzyką, tańcem i strojem promowały folklor kaszubski, wzbudzając zachwyt wśród publiczności. Kierownicy zespołu, Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz opowiedzieli o tradycyjnych instrumentach kaszubskich, a dzieci zaśpiewały m.in. utwory „Tata i kłeza”, „Nasza zemia”, zatańczyły „Poloneza” i „Kowala”, wyrecytowały wiersze „Co w lesie zeje” i "A më so gôdómë". Po występach na dzieci czekała słodka nagroda przygotowana przez dyrektorkę szkół panią Barbarę Markowską.

Okazją do zapoznania się z działalnością „Bławatków” były ferie zimowe, podczas których odbyły się warsztaty artystyczne z nauki tańca kaszubskiego. W czwartkowe przedpołudnia w ramach „Bajkowych ferii” w Chojnickim Centrum Kultury odbywała się prezentacja kaszubskich układów choreograficznych. Instruktorka tańca Katarzyna Maliska uczyła dzieci podstawowych kroków w rytmie muzyki kaszubskiej, zachęcając do wspólnej zabawy i promując hasło „Zatańcz z nami Bławatkami!”

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” powstał 7 października 1992 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, przy wsparciu dyrektor szkoły Ludomiły Paczkowskiej. Obecnie działa w Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego.Instruktorami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.

Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska 509 462 561, Leszek Karasiewicz 694 861 756

Zapraszamy!

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.