Spektakl teatralny "Zemsta"

Chojnickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza 30 września o godz. 17:00 na spektakl "Zemsta" w wykonaniu Teatru Parabuch z Warszawy.

„Zemsta” Aleksandra Fredry to prawdopodobnie najbardziej znany dramat tego autora. Należy dodać, że z powodzeniem i sporą częstotliwością wystawiany był na najważniejszych scenach teatralnych w Polsce - od premiery książkowej w 1833 roku (pierwsza realizacja sceniczna odbyła się rok później), aż po dzień dzisiejszy. Autor doskonale czuje komizm, który w dramacie realizowany jest nie tylko w warstwie słownej, i dzięki zabiegom fabularnym, ale również poprzez doskonale uchwycone kontrasty pomiędzy postaciami. Uniwersalizm tematyki, a przede wszystkim wyrazistość postaw postaci powoduje, że teatry ciągle podejmują się wystawiania tego właśnie dramatu. Konflikt pomiędzy dwoma skłóconymi rodami z wplecionym wątkiem miłosnym to często powtarzający się motyw w literaturze polskiej i światowej.

Teatr Parabuch jest tradycyjnym zespołem skupiającym ludzi dorosłych różnych profesji - miłośników teatru, którzy obok pracy zawodowej mają czas i ochotę zajmować się sztuką aktorską. Zespół istnieje od 1984 roku, najpierw związany ze środowiskiem kolejarskim (stąd nazwa zaczerpnięta ze znanego wiersza Tuwima Lokomotywa), obecnie jest niezależny. Teatr ma w swym dorobku sto premier, głównie komedii, zgodnie z horacjańską dewizą RIDENTEM DICERE VERUM (śmiejąc się mówić prawdę). Wśród autorów branych przez nich na warsztat są: Szekspir, Molier, Fredro i Czechow, jak również współcześni: Durenmatt, Ionesco, Pinter, Schaeffer czy Mrożek. Ich przedstawienia, a było ich ponad 1400, prezentowali w wielu miastach w Polsce, a także za granicą. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach, a jego aktorzy wyróżniani za wysoki poziom sztuki aktorskiej. „Zemsta” Aleksandra Fredry miała swoją premierę w Teatrze Parabuch w 1994 roku i od tamtej pory jest w stałym repertuarze naszego teatru. Na poszczególnych rolach pojawiają się nowi aktorzy, ale spektakl wciąż posiada charakter jaki nadał mu reżyser Ryszard Jakubisiak.

Obsada:
Cześnik – Artur Jasiński
Klara – Edyta Mika
Rejent – Aleksander Pawlak
Papkin – Krzysztof Postrożny
Wacław – Tomasz Michalski
Podstolina – Katarzyna Antoniewicz
Dyndalski – Marcin Wędołowski
Śmigalski – Jarosław Ostrowski
Perełka – Anita Macyszyn-Zielińska
Mularze – Marcin Mazurek, Hubert Turowiecki

Chojnickie Centrum Kultury
Sobota 30 września 223 r., godz. 17:00
Bilety: 20 zł
(do kupienia w kasie ChCK i przez internet; ilość miejsc ograniczona)

KUP BILET

Zapraszamy!

Teatr

Przy Chojnickim Centrum Kultury działa teatr Chojnickie Studio Rapsodyczne, które efekty swojej pracy prezentuje w Chojnicach, a także na licznych przeglądach i festiwalach teatralnych, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na chojnickiej scenie regularnie występują też najlepsze teatry zawodowe i amatorskie z całej Polski.

Wydarzenia