Spektakl "Starka"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 12 marca o godz. 14:00 na komedię w języku kaszubskim w wykonaniu chojnickiego teatru KASZËBSKÔ BINA.

„Starka” to komedia, którą Roman Drzeżdżon napisał wiosną 2022 roku. Jest to utwór o tematyce współczesnej, dostrzec w nim można m.in. aktualne problemy, podziały i konflikty.

Główna bohaterka, Starka (kasz.: babcia, teściowa), chce wszystkich i wszystko sobie podporządkować. Jej zięć Jan, pod nieobecność żony, która pracuje za granicą, zajmuje się teściową: jest jej sprzątaczką, pielęgniarką, chłopcem na każde zawołanie. Jan do tego stopnia uległ teściowej, że nawet własne dzieci oddał pod opiekę swojej matce. Swoją żonę Jan zapewnia – telefonicznie – że w domu wszystko w porządku. Jednakże, jak to w życiu bywa, cierpliwość ma swoje granice i Jan w końcu się buntuje.

Starkę dość często odwiedza Cotka Ana, bardzo religijna osoba, o poglądach przeciwnych niż prezentuje głowa rodziny, co wszakże nie przeszkadza kobietom utrzymywać znajomość. Cotka Ana równie często bywa gościem na plebanii, czego Starka nie omieszka wykorzystać. Z kolei Brifka (listonosz), to chłop spokojny, z poczuciem humoru, który „polityką się nie zajmuje” – co miesiąc przynosi Starce emeryturę. Brifka „po godzinach” dorabia sobie jako roznosiciel pizzy i... pracownik zakładu pogrzebowego. Jest jeszcze Sąsôd zza scanë (sąsiad zza ściany), z którym Starka i Jan prowadzą swoisty pojedynek. Emocji w tym tyglu sporo.

Autor: Rómk Drzéżdżónk (Roman Drzeżdżon)
Obsada:
Starka – Maria Kropidłowska
Jan – Patryk Rudnik
Cotka Ana – Alina Jaruszewska
Sąsôd zza scanë – Maria Czaplewska
Brifka – Jarosław Kuklewski
Reżyseria: Łukasz Sajnaj, przy współpracy Janiny Kosiedowskiej
Sprawy techniczne, logistyka – Włodzimierz Łangowski, Barbara Lewinska

Chojnickie Centrum Kultury
Niedziela 12 marca godz. 14:00
Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Teatr

Przy Chojnickim Centrum Kultury działa teatr Chojnickie Studio Rapsodyczne, które efekty swojej pracy prezentuje w Chojnicach, a także na licznych przeglądach i festiwalach teatralnych, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na chojnickiej scenie regularnie występują też najlepsze teatry zawodowe i amatorskie z całej Polski.

Wydarzenia

HEMAR - charytatywnie

25.03.2023 19:00

Spektakl baletowy "Bajadera"

30.03.2023 18:00

Marzec - miesiącem teatru!

01.03.2023 - 30.03.2023

Wystawa pt. "Chojnicjana"

02.02.2023 - 31.03.2023