Spektakl prof. Jarosława Gajewskiego na 15-lecie Studia Rapsodycznego

5 października (sobota) o godz. 19.00 w Chojnickim Centrum Kultury niesamowita gratka dla miłośników teatru. Znany z wielu ról, a szerokiej publiczność z kultowego serialu „Miodowe Lata”, Jarosław Gajewski zagra swój monodram "Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce".

Spektakl „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” dotyczy porządku władzy i gier politycznych. Słychać w nim aluzje do Praskiej Wiosny. Opowiada o systemie politycznym wykluczającym opozycję. Istotną jednak wartością tekstu Zelinki są barwne postaci Króla, Zbójnika i Kata oraz relacje i gry między nimi. Królowie reprezentują obecną władzę, Zbójnik –opozycję, a Kat – aparat ucisku. W opowieści Zelinki wszyscy są jednak przede wszystkim ludźmi – ze swoimi słabościami, ambicjami i nieoczekiwanymi przebłyskami wielkości. Napięcia między nimi pełne są iskrzenia, ale wiodą czasem też do wzruszenia. Niezwykła jest pointa spektaklu, której jednak nie wypada nam zdradzać.

Autor tekstu – Milan Zelinka
Przekład – Dominik Sowa
Opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie plastyczne i muzyczne oraz wykonanie – Jarosław Gajewski

Premiera spektaklu miała miejsce w kwietniu 1989 roku podczas Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, gdzie monodram zdobył Grand Prix, Nagrodę Dziennikarzy, Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszcz oraz szczególnie ważną dla twórcy spektaklu, Nagrodę za wybór i wykreowanie tekstu literackiego. W tym samym roku spektakl zdobył Nagrodę Główną im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Spektakl gra genialny Jarosława Gajewski – wybitny polski aktor teatralny (Teatr Dramatyczny, Teatr Narodowy i Teatr Polski w Warszawie), telewizyjny i filmowy oraz Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Spektakl będzie prezentowany w ramach obchodów 15-lecia, które będzie trwało od 3 do 6 października w Chojnickim Centrum Kultury.

Chojnickie Centrum Kultury
Sobota 5 października, godz. 19:00
Bilety: 15 zł

(do nabycia w kasie ChCK lub przez internet)

KUP BILET

Zapraszamy!

Teatr

Przy Chojnickim Centrum Kultury działa teatr Chojnickie Studio Rapsodyczne, które efekty swojej pracy prezentuje w Chojnicach, a także na licznych przeglądach i festiwalach teatralnych, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na chojnickiej scenie regularnie występują też najlepsze teatry zawodowe i amatorskie z całej Polski.