Spektakl "Mąż i żona" Aleksandra Fredry

Chojnickie Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają 28 września na komedię "Mąż i żona" w wykonaniu warszawskiego teatru Nie z Tej Kulisy.

Wielkie łoże to epicentrum rozgrywającej się akcji, a spod kołderki wyskakują, wysypują się, wylewają, lub tylko wystawają sytuacje damsko-męskie, bo Fredro jako genialny obserwator i komentator naszych zachowań, opisał proces uwodzenia lub zwodzenia z dużą dozą kpiny z instytucji małżeństwa. Wielowątkowość intrygi i niuanse relacji międzyludzkich to zadanie aktorów. Całość zdominowana jest przez bezpretensjonalny komizm, który nadaje postaciom autentyczności i wiarygodności. Publiczność znajduje się niemal za ścianą - na tyle blisko, aby poczuć emocje, nastroje i siłę dialogów napisanych przez Fredrę.

Komedia „Mąż i żona” Aleksandra Fredry do dziś uchodzi za jedną z najlepszych w dorobku pisarza. Jan Lechoń podziwiał ją za błyskotliwą ironię, szyk, wdzięk i giętkość wiersza. Tadeusz Boy - Żeleński w "Obrachunkach fredrowskich" również nie krył zachwytu dla "najwytworniejszej komedii"autora "Zemsty", a konserwatywny literaturoznawca, hrabia Stanisław Tarnowski nie mógł wprawdzie zaprzeczyć, że utwór Fredry to rzecz pod względem artystycznym prawie doskonała lecz z drugiej strony "wstrętna i oburzająca przez stępiony zmysł moralny swoich figur”. A tymi bohaterami, są: hrabia Wacław, jego żona Elwira, przyjaciel domu Alfred i rezolutna pokojówka Justysia. Stosunki, które łączą tę czwórkę to typowy "czworokąt małżeński”.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Wawer, kostiumy zaprojektowała Agnieszka Sasim.

Obsada:
Elwira – Iwona Turek
Justysia – Ewelina Napora
Hrabia Alfred – Marcin Turek
hrabia Wacław – Tomasz Mitrowski

Chojnickie Centrum Kultury
Czwartek 28 września 223 r., godz. 18:00
Bilety: 20 zł
(do kupienia w kasie ChCK i przez internet; ilość miejsc ograniczona)

KUP BILET

Zapraszamy!

Teatr

Przy Chojnickim Centrum Kultury działa teatr Chojnickie Studio Rapsodyczne, które efekty swojej pracy prezentuje w Chojnicach, a także na licznych przeglądach i festiwalach teatralnych, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na chojnickiej scenie regularnie występują też najlepsze teatry zawodowe i amatorskie z całej Polski.

Wydarzenia

Dni Chojnic 2024

28.06.2024 - 30.06.2024