• DKF
  • 08.02.2023

Krótka historia polskiego kina

Dzięki wyjątkowej inicjatywie Stowarzyszenia Kin Studyjnych realizowanej we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studium DI Factory, w 2023 r. zobaczymy najlepsze produkcje dziesięciu polskich Mistrzów na dużym ekranie! Już teraz, możecie zaplanować sobie poniedziałek 27 lutego. O godz. 19:00 pokażemy pierwszy film z listy – "POPIÓŁ I DIAMENT" – nagrodzony na festiwalu w Wenecji, mistrzowski obraz Andrzeja Wajdy!

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

W przeglądzie "Krótka historia polskiego kina" skupimy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju?

Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji dzieł na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Każdego miesiąca wyświetlony zostanie jeden tytuł z poniższej listy.

Lista tytułów:
1. Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda, 1958
2. Pociąg, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1959
3. Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern, 1960
4. Nikt nie woła, reż. Kazimierz Kutz, 1960
5. Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk, 1960
6. Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has, 1973
7. Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi, 1976
8. Aria dla atlety, reż. Filip Bajon, 1979
9. Gorączka, reż. Agnieszka Holland, 1981
10. Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Bilety: 15 zł (do nabycia w kasie ChCK lub przez Internet)

plakat_kino_polskie_nologo.jpg

Wydarzenia

Dni Chojnic 2024

28.06.2024 - 30.06.2024