Karnawał i wiosna u "Bławatków"

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” rozpoczął realizację wiosennych planów, promując lokalną kulturę i folklor kaszubski.

Rok 2023 „Bławatki” rozpoczęły tradycyjnym kolędowaniem w zaprzyjaźnionych parafiach i szkołach. Zimowy czas pożegnały bardzo hucznie, na zorganizowanym w Chojniczkach balu karnawałowym, pełnym kolorowych przebrań, muzyki, konkursów i wesołej zabawy.

Od lutego zespół rozpoczął przygotowania do powitania wiosny i zrealizował pierwsze występy z odświeżonym i nowym repertuarem.
16 lutego „Bławatki” przyjęły zaproszenie od dyrekcji szkół podstawowych w Lińsku, Śliwiczkach i Śliwicach: pani Gabrieli Kozłowskiej, Lidii Lipskiej i Danuty Zaremby. Dzieci w dobrych humorach wyruszyły na występy, by promować kulturę kaszubską. Spotkały się z ogromnym entuzjazmem rówieśników z regionu, którzy zachwyceni dali się porwać do wspólnych tańców, śpiewu i gry na kaszubskich instrumentach. Podobnie było miesiąc później w Pawłówku, gdzie 16 marca kaszubskie nuty wybrzmiały dla lokalnej społeczności. W trakcie występów można było podziwiać taniec, śpiew, muzykę i tańce kaszubskie oraz poznać obyczaje codziennego życia mieszkańców kaszubskiej krainy. Dzieciom szczególnie zapadły w pamięć słowa kaszubskiego alfabetu „To je rider, to je ticz, to so chojne widłe gnojne”, które głośno śpiewały wraz zespołem, tańcząc wspólnie „Kowala” i grając z kapelą na diabelskich skrzypcach i burczybasie.

Dzieci i młodzież wraz z kierownictwem zespołu i kapelą „Bławatek” bardzo dziękują za zaproszenie i cudownie spędzony czas, żegnając się z gospodarzami słowami: „Ponownie uwierzyliśmy, że warto robić to, co potrafimy najlepiej: uszczęśliwiać innych, pokazując naszą małą Ojczyznę Kaszuby, dziękujemy!”.

W najbliższym czasie Zespól Pieśni i Tańca „Bławatki” wystąpi dla chojnickich przedszkolaków. 14 kwietnia zagości w przedszkolu "Promyczek", a 20 kwietnia zatańczy i zaśpiewa dla "Wesołych Przedszkolaków".

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” powstał 7 października 1992 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, przy wsparciu dyrektor szkoły Ludomiły Paczkowskiej. Obecnie działa w Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego. Kierownikami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.

Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska 509 462 561, Leszek Karasiewicz 694 861 756

Zapraszamy!

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.

Wydarzenia

Dni Chojnic 2024

28.06.2024 - 30.06.2024