Jubileusz 30-lecia ZPiT „Bławatki” - zdjęcia

24 listopada w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się gala z okazji rocznicy powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Bławatki”.

Uroczystość , wyreżyserowana przez kierownictwo zespołu Katarzynę Maliską i Leszka Karasiewicza, rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Kaszubskiego, który wykonała Anna Gierszewska. Następnie uczczono pamięć tych, którzy pomagali stworzyć zespół i przyczynili się do jego wieloletniego rozwoju. Minutą ciszy uhonorowano współzałożycieli, choreografów, rękodzielników i przyjaciół „Bławatków”, w tym Klarę Miszewską, Wandę Tyborską, Ryszarda Chełmowskiego, Jana Właśniewskiego, Gabrielę Czarnowską, Adama Karasiewicza oraz Monikę Zabrocką.

Rozpoczęło się nieco nostalgicznie, ale okazji do radości i uśmiechów nie zabrakło. Wszystko za sprawą zachwycających występów dzieci i młodzieży z obecnego składu zespołu. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła cudowne wykonania pieśni, wierszy oraz tańców kaszubskich. W trakcie jubileuszowego koncertu wystąpili również dorośli, którzy lata temu śpiewali i tańczyli w „Bławatkach”. Brawurowo zatańczyli na scenie i wykonali tradycyjne pieśni kaszubskie, m.in. „Serce webiero” i „Czarne oczka”. Na zakończenie części artystycznej widzowie mogli usłyszeć najświeższy repertuar zespołu, czyli nowe utwory specjalnie przygotowane na galę. Wspólnie odśpiewano „Czej jo beł” oraz „Moje miasto”. Teksty z języka polskiego na kaszubski przetłumaczyła Janina Kosiedowska, a aranżacje muzyczne opracował Roman Mechliński.

Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca. Wszystko dzięki archiwalnym prezentacjom fotografii dokumentujących 30-letnią historię, osiągnięcia i liczne wyjazdy zagraniczne zespołu oraz towarzyszącej mu kapeli „Bławatek”. Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz przygotowali upominki i dyplomy dla wszystkich „bławatkowych” wykonawców części artystycznej oraz tych, którzy aktywnie uczestniczyli w rozwoju zespołu. Pamiętali o zaangażowanych rodzicach oraz muzykach z kapeli, która obecnie gra pod batutą Romana Mechlińskiego.

Zaproszeni goście byli wdzięczni za wieloletni trud włożony w rozwój zespołu i licznie składali gratulacje na scenie. Wyrazy uznania wyrazili m.in. Dariusz Kiedrowicz reprezentujący Posła na Sejm RP Marka Biernackiego, Wicestarosta Powiatu Chojnickiego Mariusz Paluch, Wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński, Przewodniczący Komisji Kultury Marek Szank, emerytowana dyrektorka SP1 Ludomiła Paczkowska , Janina Kosiedowska i Włodzimierz Łangowski ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, reprezentacje stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych regionu oraz wielu wielu innych.

Wszystkim miłośnikom folkloru serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne okazje do świętowania z Zespołem Pieśni i Tańca „Bławatki”. Wystawa dokumentująca dokonania zespołu jest otwarta do końca listopada 2022 roku.

Prowadzenie: Ewa Kerplik
Prezentacje fotograficzne, oprawa graficzna i aranżacja wystawy: Danuta Wolińska
Realizacja dźwięku: Sławomir Stencel
Obsługa techniczna: Przemysław Mikołajczyk

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.