„Bławatki” życzą Wesołych Świąt

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” składa wszystkim miłośnikom folkloru WSZËTCZÉGÒ BËLNÉGÒ NA GÒDË! i zaprasza na cykl muzyczno-artystycznych spotkań z kaszubszczyzną w tle.

Zimowy czas jest dla „Bławatków” intensywnym okresem, wypełnionym przygotowaniami do świątecznych wydarzeń i noworocznego kolędowania.

7 i 14 grudnia zespół spotykał się na uroczystych próbach, udoskonalając umiejętności wokalne podczas wspólnego śpiewania kaszubskich kolęd. Była to jednocześnie okazja do świętowania Mikołajek i Wigilii, a więc zabawy, integracji, słodkiego poczęstunku i dzielenia się opłatkiem. W Chojnickim Centrum Kultury nie zabrakło zimowej dekoracji, na tle której wybrzmiewały kaszubskie dźwięki w wykonaniu akordeonistów kapeli „Bławatek”.

Podczas próby dzieci i młodzież śpiewali kolędy, a rodzice kończyli przygotowywania do Jarmarku Bożonarodzeniowego w Chojnicach. Rodzice i sympatycy zespołu od 8 do 10 grudnia prezentowali mieszkańcom rękodzieło kaszubskie, zachęcając do kupna świątecznych pamiątek własnej produkcji. Na stoisku można było podziwiać stroiki, bombki i ozdoby udekorowane w stylu tradycyjnej kaszubszczyzny.

W trakcie trwania Jarmarku na Starym Rynku chojniczanie mogli się dowiedzieć o bożonarodzeniowej płycie, którą nagrał i wydał ZPiT „Bławatki”, przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Chojnickiego Centrum Kultury. Na płycie znalazły się kolędy oraz wiersze w wykonaniu obecnego składu zespołu. Płyta okazała się cudownym prezentem noworocznym, który otrzymają wszyscy członkowie i przyjaciele zespołu.

18 grudnia zespół wystąpił w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Strzeleckiej na świąteczno-opłatkowym spotkaniu dla seniorów Osiedla nr 3 w Chojnicach, wyśpiewując najpiękniejsze kolędy w języku kaszubskim. Dzieciom i młodzieży tradycyjnie akompaniowała kapela „Bławatek”, pod dyrekcją Romana Mechlińskiego, a dokumentację fotograficzną tworzył Aleksander Fudali.

Kierownictwo zespołu Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz składają wszystkim „Bławatkom” i sympatykom zespołu życzenia świąteczne, dziękując za zaangażowanie i promowanie muzyki oraz tradycji kaszubskich przez cały mijający rok, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę w Nowym Roku 2024!

„Czej pierwszô gwiôzda zaswiécy
Òdemkłé dôrënczi mdą miała dzecë,
Kòlãdë zaśpiewie familiô całô
Òpłatk wezkôj w rãce ,Nôblëższim òddôj serce
Sadnij przë
Wilëjnym stole
przejim mìłëch gòscy wiele
I żëczë Jim zdrowiô szczescô i miłotë.”

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.

Wydarzenia