„Bławatki” wspominają wakacje i zapraszają do zespołu

„Bławatki” z sukcesem zrealizowały wakacyjne plany prezentując mieszkańcom i turystom szeroki wachlarz tradycyjnych tańców i pieśni kaszubskich. W nowym roku szkolnym zapraszają do zespołu, który łączy umiejętności z fantastyczną zabawą.

22 lipca zespół wystąpił na Placu Zamkowym w Tucholi z okazji 64 Dni Borów Tucholskich, uświetniając Dni Folkloru Borowiackiego. Tydzień później „Bławatki” wyruszyły na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Od 26 do 30 lipca dzieci zaprezentowały taneczno-wokalne umiejętności na „Kaszubskich Spotkaniach z Folklorem Świata” , które odbyły się we Wielu, Czersku, Kościerzynie i Brusach. Przez pięć dni zespół podróżował, tańczył i śpiewał na Koncercie Inauguracyjnym, uroczystych przemarszach i scenicznych występach towarzyszących wydarzeniu, kończąc festiwal brawurowym występem na Koncercie Finałowym w Brusach. Dzieci tańczyły obok zespołów z Portugalii, Kostaryki, Holandii, Słowenii, Włoch, Chile i Słowacji, poznając inne kultury i promując rodzinną kaszubszczyznę. W międzyczasie roztańczone „Bławatki” wyruszyły na VII Festiwal Ludowy pt. „Ocalić od zapomnienia”, który odbył się 29 lipca w Zgniłobłotach. Zespół rozpoczął występ Polonezem Narodowym, a zakończył sukcesem, zdobywając Grand Prix Festiwalu.
W drugim miesiącu wakacji, 19 sierpnia, „Bławatki" przyjęły zaproszenie sołtyski Iwony Orłowskiej i uświetniły Dożynki Parafialne w Doręgowicach. Wakacyjne wyjazdy zespół kontynuował we wrześniu, występując na XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu, skąd dzieci przyjechały pełne wrażeń i artystycznych doświadczeń.

Podczas wszystkich występów ZPiT „Bławatki” przypomina widowni alfabet i tradycyjne tańce kaszubskie, zapraszając licznie zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy. Można usłyszeć m.in. pieśni „Chojnice", „Nasza Zemia", „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù", podziwiać tańce „Kowal", „Nenka" i "Szewiec" oraz recytacje wierszy w języku kaszubskim.

Zespół Pieśni i Tańca "Bławatki" istnieje od 30 lat i obecnie działa przy Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego, dokumentację fotograficzną tworzy Aleksander Fudali, a kierownikami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.

W nowym roku szkolnym 2023/2024 „Bławatki” ogłaszają nabór do zespołu. Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Próby odbywają się w czwartki w Chojnickim Centrum Kultury.

Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska, tel. 509 462 561

Zapraszamy!

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.

Wydarzenia