Bławatki na Pomorskich Dożynkach Wojewódzkich

ZPiT „Bławatki” działający w Chojnickim Centrum Kultury wystąpił 18 września w Debrznie z okazji Pomorskiego Święta Plonów.

W niedzielę Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” wyruszył do Debrzna, gdzie wystąpił na dożynkach wojewódzkich. Gospodarzami tegorocznego wydarzenia byli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Debrzna Wojciech Kallas.

Zespół przy akompaniamencie kapeli „Bławatek” zaprezentował tradycyjne pieśni i tańce kaszubskie, wzbogacone o recytację wierszy. Scena wypełniła się ferią barw kaszubskich oraz żywą muzyką płynącą z tradycyjnych instrumentów takich jak burczybas, czy diabelskie skrzypce. Publiczność nagrodziła brawami tańce „Kowal", „Nenka" i "Szewiec" oraz utwory „Nasza Zemia", „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù" i „Chojnice”, zaśpiewane w języku kaszubskim. Specjalne podziękowania dla zespołu przekazała dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie Ola Karowska, gratulując dzieciom wspaniałych efektów pracy i talentu.

Na uroczystą galę z okazji 30-lecia istnienia „Bławatki” zapraszają 24 listopada 2022 roku do Chojnickiego Centrum Kultury. Tego dnia na scenie ChCK wystąpi obecny skład zespołu wraz z dawnymi członkami „Bławatków”.

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” powstał 7 października 1992 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, przy wsparciu dyrektor szkoły Ludomiły Paczkowskiej. Obecnie działa w Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego. Instruktorami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.
Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska 509 462 561, Leszek Karasiewicz 694 861 756

Zapraszamy!

Taniec

W Chojnickim Centrum Kultury swoje zainteresowanie tańcem nowoczesnym rozwijają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Soliści, duety oraz zespoły tańca nowoczesnego Sigma i Music Dance regularnie występują na parkietach polskich i zagranicznych, odnosząc sukcesy na skalę regionalną, krajową i międzynarodową.