DNI KULTURY SKANDYNAWSKIEJ

19.09.2014

Głównym punktem obchodów Dni Kultury Skandynawskiej będzie 16 edycja Chojnickiego FILMOBRANIA. Od 24 do 27 września pokażemy najlepsze filmy norweskie, szwedzkie, duńskie i fińskie. A w niedzielę 28 września filmy dla dzieci. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

Drugą odsłoną wydarzenia będą liczne wystawy związane z krajami z półwyspu Skandynawskiego. Ekspozycje będzie można oglądać w Chojnickim Domu Kultury oraz w Centrum Sztuki Collegium ARS, które znajduje się przy Kościele Gimnazjalnym w Chojnicach. Wystawy zostały udostępnione przez Duński Instytut Kultury, Ambasadę Szwecji i Ambasadę Finlandii.

PROGRAM:

23.09. – 28.09.
Wystawa ilustracji do baśni HANSA CHRISTIANA ANDERSENA
Chojnicki Dom Kultury (wystawa czynna w godzinach otwarcia placówki)
Hans Christian Andersen (1805-1875) jest autorem około 150 baśni. Niektóre z nich są utworami oryginalnymi, inne powstały z inspiracji obcą literaturą, m.in. Księgą tysiąca i jednej nocy. Wiele jest opartych na motywach ludowych. Do najbardziej znanych należą: Brzydkie kaczątko, Świniopas, Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa śniegu, Słowik, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Calineczka, Stokrotka. Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i posiadają uniwersalną, ponadczasową wartość - poprzez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy. Na wystawie znalazły się ilustracje zarówno do najbardziej znanych baśni Andersena, ale także do innych, nieco mniej popularnych, które warte są przypomnienia.
Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”: Krystyna Michałowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Bogusław Orliński.

23.09. – 28.09.
Wystawa planszowa FINLANDIA POPRZEZ WIEKI
Wystawa fotografii FINLANDIA AGATY DOMINOWSKIEJ
Chojnicki Dom Kultury (wystawa czynna w godzinach otwarcia placówki)
Wystawa ”Finlandia poprzez wieki” opowiada tysiącletnią historię Finlandii począwszy od historii zamieszkania jej terenów, przez historię jej zależności od Szwecji oraz autonomię za czasów cara do uzyskania przez Finlandię pełnej niezależności. Wystawa jest podróżą, w trakcie której polska publiczność będzie miała okazję poznać korzenie narodu fińskiego oraz rozwój państwa fińskiego.
Autorką drugiej wystawy jest Agata Dominowska, obecnie studentka lingwistyki stosowanej UW. Seria zdjęć powstałą w roku 2008 w czasie stypendium naukowego Socrates-Erasmus w Finlandii, gdzie, jak twierdzi, spędziła niezwykłe pół roku.

23.09. – 2.10.
Wystawy fotograficzne GRENLANDIA i BORNHOLM
Centrum Sztuki Collegium ARS, Kościół Gimnazjalny (czynna od poniedziałku do piątku od 12:00 do 14:00, sobota i niedziela od 12:00 do 16:00)
Grenlandia to największa na świecie wyspa, której obszar prawie 7 razy przekracza powierzchnię Polski. Zachowując autonomię Grenlandia stanowi część Królestwa Danii. Tylko niewielka część Grenlandii zamieszkana jest przez 50 tysięcy mieszkańców wyspy, a 85% terenu pokryta jest lądolodem. Te ogromne przestrzenie sprawiają że Grenlandia jest tak nietypowym i egzotycznym krajem, rajem dla ludzi kochających ciszę, spokój i dziewiczą naturę.

Legenda głosi, że gdy Bóg zakończył stwarzanie Skandynawii, zostało mu trochę z wszystkich pięknych rzeczy Północy. Wrzucił je do Bałtyku i tak powstał Bornholm.
Ta duńska wyspa, oddalona o niecałe 100 km od polskiego wybrzeża, jest tak interesującym miejscem, że co roku odwiedzają ją tłumy turystów. Zachwyca wspaniałą przyrodą, z majestatycznymi klifami i plażami nad Morzem Bałtyckim, bogatymi w roślinność lasami i malowniczymi jeziorami oraz cennymi zabytkami architektury.

26.09.- 2.10.
Wystawa malarstwa KATARZYNY BANAŚ inspirowanego duńską poezją.
Wernisaż 26.09. godz. 19:00
Dodatkową atrakcją wernisażu będzie spotkanie z poezją duńską, w przekładzie, jak i oryginale.
Centrum Sztuki Collegium ARS, Kościół Gimnazjalny (czynna od poniedziałku do piątku od 12:00 do 14:00, sobota i niedziela od 12:00 do 16:00)
Katarzyna Banaś studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatką nagród i wyróżnień (min. Nagroda Roku, za wystawę "List Oceaniczny. Obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego", prezentowaną w 2013 roku w Galerii Platon we Wrocławiu). Obrazy Kasi Banaś prezentowane były na targach sztuki w Polsce i w Danii. Jej abstrakcyjne malarstwo jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Tomasza Różyckiego oraz Duńczyków - Henrika Nordbrandta oraz Jensa Fink-Jensena, których wiersze usłyszymy podczas wernisażu wystawy, zarówno w przekładzie na język polski, jak i w oryginale.

28.09. godz. 12:00
Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego „Bajki skandynawskie“ i „Kino skandynawskie“
Chojnicki Dom Kultury

30.09. - 5.10.
Wystawy planszowe o wybitnych Szwedach:
RAOULU WALLENBERGU i TOMASIE TRANSTRÖMERZE

Raoul Wallenberg to jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę. W Budapeszcie Wallenberg masowo dostarczał prześladowanym Żydom szwedzkie dokumenty, świadectwa chrztu, paszporty, obywatelstwa. W taki sposób, wspólnie z działaniami Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, Szwedzkiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zdołano ocalić ok. 100 tysięcy Żydów.

Tomas Gösta Tranströmer (ur. 1931) – najwybitniejszy żyjący poeta szwedzki, od wielu lat był wymieniany jako potencjalny kandydat do literackiej Nagrody Nobla, w 1994 roku główny kontrkandydat Wisławy Szymborskiej do tej nagrody. Ostatecznie zdobył nagrodę Nobla w październiku 2011 roku, za "skondensowane, przezroczyste obrazy dające nam świeży dostęp do rzeczywistości". Tranströmer jest laureatem wielu ważnych nagród literackich, m. in. nagrody Rady Nordyckiej, którą otrzymał w 1990 roku za całokształt twórczości. Miasto Västerås, w którym przez wiele lat pracował jako psycholog, ustanowiło w 1997 roku nagrodę jego imienia dla wybitnych pisarzy ze Skandynawii i krajów graniczących z Morzem Bałtyckim. Ukończył studia psychologiczne i przez wiele lat pracował w swym zawodzie, m. in. w środowisku młodocianych przestępców, narkomanów i osób niepełnosprawnych. Jednocześnie uprawiał twórczość literacką, głównie poetycką i przekładową.

PARTNERZY:
Duński Instytut Kultury, Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Finlandii w Warszawie, Europejskie Stowarzyszenie "Pomerania", Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich, Centrum Sztuki Collegium ARS

Serdecznie zapraszamy!

Przetargi   Partnerzy
Projektowanie stron Drupal